چه ترفندهایی برای گرفتن آروغ نوزاد هست؟

گرفتن آروغ نوزاد هم روز و هم شب بسیار مهم است.

گاهی نوزادان هنگام شیرخوردن به خواب می روند.

بنابراین باید حتما راهی برای گرفتن آروغ نوزاد موقعی که خوابند، پیدا کرد.

دقت داشته باشید که نوزاد تازه متولد شده چه مدت از روز در خواب است. حتی اگر فرزندتان خواب است، سعی کنید چند دقیقه قبل از اینکه او را به بستر ببرید، آروغش را بگیرید. در غیر این صورت، باعث تجمع گاز در معده شده و او را ناراحت می‌کند. خواب را از نوزاد گرفته و او را بیدار نگه می‌دارد.

درضمن اکثر نوزادان برای آروغ زدن نیاز به کمک دارند و به تنهایی نمی توانند این کار را انجام دهند. اگر فرزند شما هم از این دسته است، با ما همراه شوید.

چگونه وقتی نوزاد خواب است، آروغش رو بگیریم؟

معمولاً نوزادان زمانی که شیر می خورند، چه شیر مادر چه با شیشه شیر، به خواب می روند.

در واقع وقتی نوزاد سیر می شود و آرام شروع به مکیدن می کند، در همین حال شاد و آرام کم کم به خواب می رود.

این امر خصوصا در شب، هنگامی که قدرت خوابشان قوی تر است، رخ می‌دهد. حتی اگر فرزندتان راضی و آرام به خواب رفته باشد، قبل از خواب حتما آروغش را بگیرید.

گرفتن آروغ نوزادی که خوابیده و بیداره فرقی ندارد. فقط باید آرام تر حرکت کنید تا بیدار نشود. برخی موقعیت هایی هن هست که برای آروغ گرفتن نوزادی که خواب است، مناسب تر است.

به عنوان مثال، بسیاری نوزاد را در وضعیت ایستاده روی زانوی خود می نشانند و سر نوزاد را با نگهداشتن چانه، ثابت نگه می دارند. در این وضعیت از جاذبه و وزن نوزاد برای تخلیه و خروج هوا استفاده می شود. در این حالت، احتمال بیدار شدن نوزاد زیاد است پس اگر همچنان می‌خواهید نوزاد بیدار شود، این روش را امتحان نکنید.

برای آروغ گرفتن از نوزاد، بهترین حالت، وضعیت عمودی‌ست طوری که فشار کمی به شکم او وارد می‌شود.

اگر فرزندتان معمولاً بلافاصله بعد از شیر خوردن اجابت مزاج نداشت، قبل از غذا دادن پوشکش را عوض کنید تا اگر به خواب رفت، مجبور نباشید او را از خواب بیدار کنید.

ترفندهای آروغ گرفتن نوزاد ؟؟

گرفتن آروغ نوزاد

آروغ گرفتن نوزاد زمان جابجا کردن سینه یا وسط شیرخوردن

نوزادی که خواب آلود است امکان دارد از تغذیه خود آنقدر لذت ببرد که بیش از حد بخورد و برای آروغ زدن مکث نکند.

باید به فرزندتان کمک کنید آروغ بزند. چون با این روند تغذیه، نفخ نوزاد و درد بعد از آن گرفته می شود.

برای اینکه آروغ نوزاد را بگیرید، او را روی شانه خود نگه دارید!

اگر نوزاد را در وضعیت نیمه نشسته شیر می دهید، او را به آرامی در موقعیت ایستاده و روی شانه خود قرار دهید. نوزادان در این حالت راحت تر خوابشان می‌برد. و در عین حال، فشار شانه مادر به شکم باعث تخلیه گاز می شود.

می توانید برای بادگلو گرفتن، او را نیز روی دست خود قرار دهید.

پس از شیردهی، نوزاد را به فاصله ۴۵ درجه از خود به شکلی نگه دارید که شکمش روی ساعد شما قرار گیرد. سپس سرش را به آرنج خود تکیه دهید.

در این حالت پاها در دو طرف بازوی مادر آویزان هستند. چنین وضعیتی به شکمش فشار وارد می کند. این وضعیت در حالت نشسته یا ایستاده قابل انجام است.

روش بعدی، نوزاد را روی زانوی خود بخوابانید.

اگر روی صندلی نشسته باشید، شیرخوار را به حالت خوابیده روی شکم، بر زانوی خود بگذارید. مثلا با تکان دادن پاها، او را تکان دهید و به آرامی پشتش را بمالید تا آروغ بزند. تا زمانی که شما بنشینید، نوزاد می تواند بخوابد.