تقویت استخوان بندی در نوزاد
برای تقویت استخوان بندی نوزاد چه کنیم؟

تقویت استخوان بندی نوزاد

معمولا نوزادان با ماهچه ها و استخوان های ضعیفی به دنیا می آیند.

برای تقویت ماهیچه ها، در سال‌های اول زندگی باید با متخصصین مشورت کرد. درنتیجه باید از برنامه‌هایی منظم و مناسب سن نوزاد، به انعطاف‌پذیری، تعادل و قدرتش کمک کرد.

این کار به قدرت و اعتمادبه نفس او کمک بسیار میکند.

پس برای تقویت استخوان بندی نوزاد چه کارهایی می توان انجام داد؟

عضلات و استخوان های سالم نشانه سلامت بدن هستند.

پس وقتی این دوبخش مشکلی نداشته باشند، چهاردست و پارفتن، راه رفتن و دویدن را هم سریعتر یاد می گیرند. زمانی که کودک را از شیر گرفتید، می توانید غذاهای سرشار از کلسیم، ویتامین دی، و پروتئین به او بدهید. مانند مرغ، اسفناج، پنیر و میوه ها. البته تنها رژیم سالم نیست که بسنده کنید. باید برخی حرکات ورزشی مهم را در نوزادی با کودکتان شروع کنید. حتی برای نوزادان دوماهه!

ورزش های مناسب برای تقویت استخوان بندی نوزاد

چندنمونه از این تمرین ها را برایتان می گوییم :

  1. برای تقویت استخوان بندی نوزاد مدتی او را روی شکم بگذارید.

از بدو تولد :

رایجترین تمرینی که برای قوی کردن عضلات نوزاد می باشد. متخصصین اطفال توصیه می کنند بعد ازهربار شیرخوردن نوزاد را روی شکم قرار دهید. این کار به تقویت عضلات ماهیچه مرکزی شکم نوزاد کمک می کند. فقط حواستان باشد که کودک به پشت نخوابیده سعی کند سرش را بالا بگیرد که گردنش تقویت شود.

  1. برای تقویت استخوان بندی نوزاد حالا کمکش کنید بنشیند

سن ۴ماهگی :

می توانید پتویی روی تخت قرار دهید و کودک را روی آن بنشانید.

دوطرف پتو را درحالیکه کودک را میان بازوان خود قرار داده اید، کمی بالاتر از سرکودک قرار دهید. سپس پتو را به آرامی بلندکنید تا کودک بنشیند. سپس دوباره پتو را به حالت اول برگردانید. روشی سالم برای تقویت قسمت بالایی بدن کودک.

تقویت استخوان بندی نوزاد

  1. کودک را ماساژ داده و تمرین های پیچیده تر کار کنید.

ماساژ با روغن موردتایید پزشکان می تواند انجام شود. این کار به طور یقین به تقویت عضلات و ماهیچه های کودک و استخوان بندی او بسیار کمک می کند. می توان ماساژ را از یک یا دوهفتگی شروع کرد. مثلا مچ دست نوزاد را بگیرید آرام به طرفین بکشید. روش کم بگذاریدش، زانوهایش را از هم باز کنید. یا نزدیک کنید.

  1. سر کودک را برای تقویت ماهیچه هایش بچرخانید.

سن ۲الی ۳ ماهگی :

تقویت عضلات سر و گردن کودک اهمیت بسیار بالایی دارد.

چون در ماه های اول تولد کودک ظریف است، باید کمک کنید تا در حالت خوابیده سرش را به پهلو برگرداند. با این کار به تقویت عضلات سرش کمک می شود.

  1. حرکت دوچرخه پا را روی نوزاد انجام دهید.

از بدو تولد :

رشد پای کودک هم اهمیت بسیار زیادی دارد.

برای تقویت عضلات و استخوان بندی پا، می توان او را به پشت خوابانید و به آرامی مچ های او را بگیرید. سپس آرام پاهایش را به حالت دورانی، انگار درحال رکاب زدن دوچرخه است، حرکت دهید.