نوزاد گیاهخوار پرورش دهیم!
آیا میتونیم نوزادمون رو گیاهخوار بزرگ کنیم؟

نوزاد گیاهخوار پرورش دهید؛ اما به چند شرط!

جای تعجبی ندارد که بسیاری به سمت گیاهخواری رفته‌اند. در واقع یک جایگزینی برای رژیم‌های غذایی معمولشان شده‌است.

آیا آماده‌اید یک کودک گیاهخوار با رژیم گیاهخواری بزرگ کنید؟ (البته در کنار شیر مادر)

آیا می توان یک نوزاد گیاهخوار بزرگ کرد؟ راه حلی براش هست؟ اصلا ممکنه؟

اگر ممکنه چطور؟

اگر خودتان دنبال یک زندگی این چنینی هستید، ممکن است از معرفی آن به کودکتان هم هیجان زده شوید. درواقع هم برای شما و هم کودکتان می‌تواند رویه جالبی باشد.

توصیه آکادمی‌تغذیه و رژیم‌غذایی رژیم‌گیاهخواری برای کودکان و نیز بزرگسالان می‌باشد. فقط باید توجه بیشتری به رژیم فرزندتان داشته باشید. به گفته پزشک متخصص تغذیه و رژیم :

” رژیمهای گیاهی در آن‌ها کمتر کلسیم، ویتاین دی، ویتامین B12 و خوراکی‌های دام استفاده می‌شوند. و خصوصا B12 که باید یک منبع غنی جایگزینی داشته باشد. بخاطر اینکه کودکان طبیعتا خوراکی‌هایشان از دام است.”

و اما شیردهی مادر ! که باید ادامه دار باشد.

توصیه می‌شود که مادرچرخه شیردهی‌اش را چندماهی باید اضافه کند. در صورتی‌که در فکر بزرگ کردن یک کودک گیاهخوار است.

در ادامه متخصص تغذیه اشاره می کند که ” نوزادان گیاهخوار ممکن است بیشتر از کودکانی که گیاهخوار نیستند ، نیاز به شیر مادر داشته باشند. می‌توانید شیرسویای غنی شده با ویتامین های B12 و D را حذف کنید، و به جای آن مواد مغذی که دریافت می‌کند سرشار از این مواد باشند. از دادن شیرهای با پایه گیاهی اجتناب کنید. بخاطر کمبود پروتئینشون. توجه داشته باشید که تا قبل از ۱۲ ماهگی نوزادان نمی‌توانند شیرهای با پایه گیاهی بخورند. فقط باید شیر مادر باشد.”

حتی زمانی که نوزاد به مرحله نوپایی و کودکی‌اش می‌رسد. سعی کنید این مورد را رعایت کنید.

نوزاد گیاهخوار پرورش دهیم!

به یاد داشته باشید که گزینه هایی مثل شیر با دانه‌های گیاهی، ضرورتا جایگزین مستقیمی برای شیر گاو نیست. بسیاری از این مواد جایگزین، از جمله شیربادام، پروتئین مشابه شیر گاو را ندارند و حاوی مقادیر زیادی شکر هم می‌باشند. در همین زمان، باید یادتان هم باشد که حتی کودکان همه چیز بجز شیر هم بخورند، می‌توانند درصورت مصرف مواد مغذی، مواد مغذی دریافت کنند.

باید مطمئن شوید منابع غنی از کلسیم و پروتئین به نوزاد میرسد. شامل سبزیجات با برگ سبز و لوبیا.

کجا دیگر باید این رژیم گیاهی کوتاه شود؟

علاوه بر ویتامین‌های D و B12، گیاهخواران و رژیم‌های گیاهی یک ایرادی هم دارند.

اینکه در معرض‌خطر کمبود یکسری مواد مغذی هم هستند. مثلا آهن، زینک و اسیدهای چرب امگا۳.

برای اطمینان از اینکه نوزادتان این موارد را دریافت می‌کند، باید مکمل ویتامین به او هم بدهید. می توانید غلات و آبمیوه های غنی شده بدهید، یا جایگزین های با دانه های گیاهی. به عنوان مثال، نوزادتان ۱۱ میلی گرم آهن و ۳ میلی گرم زینک روزانه نیاز دارد. یک غلات کامل می‌تواند یک وعده جایگزین کامل برای او باشد. مثل نخودفرنگی و لوبیا قرمز. گردو، بذر کتان، دانه کلم پیچ و چیا هم ورژن‌های گیاهی امگا ۳ معرفی شده اند. حتی میتوانید آن‌ها را نیم ساعتی مقابل نور خورشید بگذارید تا ویتامین D لازم را جذب کنند.