سرلاک برای نوزادان
انواع طعم های سرلاک برای کودکان!

سرلاک برای نوزادان

سرلاک چیست؟

اولین غذای جامدی که نوزادان مصرف می کنند، معمولا سرلاک است.

سرلاک غذای کمکی سالم و مقوی برای هر سن نوزادی می باشد.

این ماده غذایی طعم و قوام بسیار متنوعی دارد. درواقع یک غلات مخصوص نوزاد بوده که در تعاریف علمی، دارای پروبیوتیک مفید بیفیدوس (باعث تقویت سیستم ایمنی و گوارشی نوزاد) می باشد.

مواد سرلاک چیست؟

سرلاکی که برای نوزادان داده می شود، معمولا از جمله اولین غذاهای جامدی است که برای نوزادان استفاده می‌شود.

طبق توصیه انجمن پزشکان امریکا تا یک سالگی، مادران سرلاک‌های غنی شده از آهن را با شیر مادر یا شیرخشک باید مخلوط کرده و به نوزادان در طی روز بعنوان وعده غذایی بدهند.

برای تهیه انواع طعم های سرلاک برای نوزادان، آن هم به شکل رقیق:

به آسانی ۱ قاشق پودر غلات را با ۴ یا ۵ قاشق شیر مادر، شیر خشک یا آب مخلوط کنید.

سرلاک برای نوزادان
نوزاد از چند ماهگی می تواند سرلاک مصرف کند؟

به طور کلی هر نوزادی تا سن ۶ ماهگی باید تنها از شیر مادر (یا شیر خشک) تغذیه کند و پس از ۶ ماهگی می تواند سرلاک مصرف کند.

اما اگر پزشک به دلایل مختلف از جمله وزن کم نوزاد، نوزاد زودرس و … مصرف سرلاک را از ۴ ماهگی توصیه کرد، می توانید از ۴ ماهگی شروع کنید.

بعد از ۶ ماهگی نیز سرلاک می شود جز غذاهای کمکی که می توانید به کودک بدهید. معمولا در صورتی که نوزاد کم وزن باشد یا به طور مناسب غذا نخورد، به عنوان تقویتی سرلاک برای نوزادان داده می شود. در غیر این صورت، غذاهایی مثل فرنی یا حریره بادام کافی است.

سرلاک برنج

سرلاک برنج یکی از اولین انواع سرلاک است که به کودک داده می شود.

برنج حساسیتی ایجاد نکرده و به راحتی هضم می شود. همچنین برای افزایش وزن نوزاد بسیار موثر است. می توانید آن را به راحتی با شیر خشک یا شیر مادر ترکیب کرده و به کودک داد. سرلاک برنج قهوه ای نیز در بازار به فروش می رسد که فیبر بالاتری در مقایسه با سرلاک برنج سفید دارد.

سرلاک جو دو سر

انجمن پزشکان ایالات متحده، سرلاک جو دو سر را مناسب ترین غذای جامد نوزاد می دانند.

جو دو سر سرشار از آنتی اکسیدان ها و فیبر است. حتی طعمش بهتر از برنجه. برخی از برندهای سرلاک جو دو سر حاوی تکه های خشک میوه هایی مثل موز و تمشک هستند.

سرلاک گندم

انجمن پزشکان ایالات متحده در سال ۲۰۰۸ اعلام کردند که بهتر است به علت احتمال وجود آلرژی و عدم ایمنی، سرلاک گندم داده نشود.

درواقع توصیه می کنند که بهتر است ابتدا انواع سرلاک و میوه و سبزی به کودک داده شود و سپس کودک با سرلاک گندم تغذیه شود.

در مورد حساسیت به گلوتین موجود در گندم نگرانی هایی وجود دارد که بهتر است قبل از دادن این نوع سرلاک به کودک، ابتدا با متخصص اطفال در این خصوص صحبت کنید.

سرلاک جو

تقریبا در انواع سرلاک‌کودک، جو یافت می شود.

اما متخصصان آن را به عنوان یک غلات کامل نمی شناسند. با این وجود، در مقایسه با انواع دیگر سرلاک، جو حساسیت و آلرژی کمتری ایجاد می کند. حتی طعم آن در ترکیب با شیر و میوه ها خیلی بهتر است. درضمن از بهترین سرلاک ها برای افزایش وزن کودک است. جو دارای فیبر بالایی بوده و معمولا با آهن غنی می شود.

سرلاک گندم و موز و شیر

این نوع سرلاک معمولا بعد از ۷ ماهگی به کودک داده می شود.

حاوی بیفیدوس، مواد مغذی و معدنی است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کودک کمک می کند.