کودک در یک سالگی چگونه رشد و زندگی می کند؟

کودک در یک سالگی چگونه رشد و زندگی می کند؟ تعجب نکنید اگر کودک خوش خوراک شما ناگهان اشتهایش را از دست داد. این مورد برای کودکان در این سن طبیعی است. این تغییر ممکن است برای شما عجیب باشد زیرا فعالیت‌اش زیاد و غذای او کم است. اما به این نیز توجه کنید که سرعت رشد او نسبت به قبل کاهش یافته بنابراین احتیاج غذایی او نیز کمتر شده است.

او را مجبور به خوردن غذا نکنید. بگذارید خودش مقدار آن را تعیین کند. به او انواع مختلف غذاها را دهید تا مواد مغذی لازم را برای بدنش به دست آورد.

خواب‌‌ دیدن

 حتی اگر کودک شما به خوبی می‌خوابید، ممکن است در این سن نیمه شب از خواب بیدار شود. البته این بی‌خوابی می‌تواند به دلایل گوناگون و در سنین مختلف اتفاق افتد. اما یکی از دلایل آن در این سن خواب دیدن است. کودکان بین ۱۲ تا ۱۴ ماهگی خواب دیدن را آغاز می‌کنند که می‌تواند باعث بیداری آنها شود.

سایز کودک

این نگرانی درباره بسیاری از کودکان وجود دارد که آیا در وزن متناسب با سن خود هستند یا خیر. در این سن کاهش وزن به ندرت نشانه بیماری جدی است اما اگر نگران هستید، بهتر است با پزشک کودک‌تان مشورت کنید.

درباره اضافه وزن کودک‌تان نیز نگران نباشید. توجه کنید که او در این سن شروع به راه رفتن و دویدن می‌کند و انرژی بیشتر مصرف خواهد کرد. برای این که عادات غذایی او را بهبود بخشید، به جای دادن غذاهای شیرین، به او اسنک‌هایی مقوی دهید و او را به فعالیت بیشتری وادارید. او را به خوردن میوه و آب بیشتر (به جای آب میوه) تشویق کنید. اگر نگرانی شما درباره رشد او زیاد است، با پزشک مشورت کنید. پزشک وزن او را به طور منظم اندازه خواهد گرفت و شما را از وزن سلامت او آگاه خواهد کرد. اگر او تشخیص دهد که فرزند شما اضافه وزن دارد، ممکن است به او شیر کم چرب پیشنهاد کند.

شیر مادر

اگر کودک نوپای شما هنوز شیر مادر می‌خورد، به شما تبریک می‌گویم. شیر دادن پس از یک سالگی کار هر کسی نیست و البته فواید بسیاری نیز دارد. حتی اگر کودک شما مواد مغذی را از غذاهای جامد به دست می‌آورد، شیر مادر کالری، ویتامین، آنزیم و ایمنی بدن او را افزایش می‌دهد. تحقیقات نشان داده کودکانی که در این سن شیر مادر می‌خورند کمتر بیمار می‌شوند. بر خلاف اعتقاد مردم، شیر مادر پس از ۱۲ ماهگی کودکان را وابسته نمی‌کند بلکه استخوان‌هایی قوی‌تر می‌سازد و به او حس استقلال و اعتماد به نفس می‌دهد.

کتاب خواندن

احتمالا کودک شما در این سن به کتاب علاقمند می‌شود. او را به سمت قفسه‌های کتاب‌ ببرید و کتاب مورد علاقه او را بردارید و برایش بخوانید. او احتمالا از این که آرام کنار شما بنشیند و به تصاویر کتاب نگاه کند لذت می‌برد. اگر چه ممکن است بعضی از کودکان این گونه نباشند. بنابراین ناامید نشوید اگر کودک‌تان به خواندن کتاب کنار شما علاقه نشان نداد. کودکان اغلب از شنیدن کتاب‌های تکراری لذت می‌برند. تکرار باعث یادگیری لغات می‌شود.

صداهای ترسناک

کودکان ۱۶ ماهه ممکن است از صداهای بلند و ناگهانی مثل جارو برقی، رعد و برق، آژیر یا ترکیدن بادکنک وحشت و شروع به گریه کنند. در این مواقع به او آرامش و اطمینان دهید. او را در آغوش بگیرید یا به او بگویید «صدای ترسناکی بود، نه؟» کودک شما نهایتا زمانی که منبع صدا را تشخیص دهد می‌تواند بر ترس خود غلبه کند.

رهای از پوشک

کودک ۱۷ ماهه شما ممکن است قادر باشد پوشک یا جوراب‌های خود را در آورد (در آوردن و پوشیدن کامل لباس کمی بعد اتفاق می‌افتد) یا حتی به تنهایی مسواک بزند. آموزش استفاده از دستشویی برای کودکان ۱۵ ماهه توصیه شده است، اگر چه هر کودکی روش خاص خود را دارد.

مهارت‌های زبانی

درک کودکانی که تازه حرف زدن را آغاز کرده‌اند دشوار است. در واقع شما و همسرتان ممکن است تنها افرادی باشید که حرف‌های او را می‌فهمید. صحبت کردن و ترکیب لغات به طور مبهم برای کودکان ۱۷ ماهه طبیعی است. زمانی که زبان و ماهیچه‌های دهان او رشد ‌کند، حرف زدن او نیز بهبود خواهد یافت. با تکرار درست حرف‌ها به یادگیری او کمک کنید.

کودک در یک سالگی چگونه رشد و زندگی می کند؟

رشد فیزیکی و ذهنی

ممکن است شما در این ماه رشد فیزیکی ناگهانی کودک‌تان را ببینید. او از بالا رفتن از مبل‌های خانه لذت می‌برد و احتمالا می‌تواند توپی را از زیر دست‌هایش پرتاب کند. او همچنین می‌تواند شی‌‌ای را که قبلا دیده به خاطر بسپارد. از این توانایی‌های جدید او استفاده کنید. روزی می‌رسد که انرژی بدنی او آنقدر افزایش می‌یابد که از کنترل شما خارج می‌شود.

علاقه به یکی از والدین

آیا این مورد هنوز برای شما اتفاق نیافتاده است؟ یک روز کودک شما با پدر خود خوب است و شما را رد می‌کند در حالی که روز بعد رفتار او برعکس می‌شود. این آزار دهنده است اما نگران نشوید. کودکان نوپا گاهی یکی از والدین خود را بدون هیچ دلیلی بیشتر از دیگری دوست دارند. روزهایی است که تنها پدر باید موهای او را شانه کند یا تنها مادر باید او را به تختخواب برد. در این شرایط بهتر است صبور باشید تا او این مرحله را پشت سر بگذارد.

دست‌شویی

۱۹ ماهگی زمانی است که کودک شما می‌تواند دست‌شویی رفتن را آموزش ببیند. در این راه صبور باشید و شیوه‌های ساده آموزش را دنبال کنید. در این سن بهتر است از صندلی‌هایی که برای توالت کودکان طراحی شده استفاده کنید تا پای کودک‌تان به زمین برسد و این کار برایش راحت‌تر باشد.

کمک‌ کردن

کودک شما از کمک کردن لذت می‌برد. او مدام می‌گوید: «من این کار را انجام می‌دهم.»، «خودم». از این علاقه کودک‌تان استفاده کنید و او را در کارهای کوچک شرکت دهید. برای مثال از او بخواهید قاشق کثیف را در ظرف‌شویی بگذارد، گلدان‌ها را آب دهد یا دستمال را روی میز قرار دهد. دادن مسئولیت به کودکان در این سن باعث می‌شود که احساس مهم بودن کنند. کودکان تفاوت کار و بازی را نمی‌دانند، آن‌ها تنها می‌خواهند در فعالیتی شرکت کنند. سعی کنید پس از اتمام کار از او تشکر و قدردانی کنید.

عادات روزانه

سعی کنید او را به کارهای روزانه خود عادت دهید. برای مثال او را وادار کنید تا سر ساعتی خاص چرت بزند، غذا بخورد و به تختخواب رود. برنامه‌ منظم به او حس امنیت و کنترل می‌دهد، زندگی شما را نیز آسان‌تر می‌کند. اگر کودک شما برنامه روزانه خود را بداند، کارهای شما نیز ساده‌تر می‌شود.

آموزش زبانی

ممکن است کودک شما روزانه ۱۰ لغت جدید یاد بگیرد. در این جا مهارت‌هایی که باید از او انتظار داشته باشید را آورده‌ایم.

·        ساخت جمله‌هایی با ۲ تا ۴ کلمه. (پرنده پرواز می‌کند)

·        خواندن آهنگ‌های ساده

·        دنبال کردن دستورالعمل‌های ساده

·        تکرار مکالماتی که شنیده است

·        تشخیص نام اشخاص، اشیا و بخش‌هایی از بدن

·        استفاده از ضمایر که ممکن است همیشه درست نباشد («من آن را انجام می‌دهد» به جای «جک آن را انجام می‌دهد.»)

اشتباهات او را با خواندن کتاب یا تکرار درست جمله‌ها اصلاح کنید.