2

در کلینیک دکتر امیربهتاش امیری ختنه فقط برای نوزادان زیر ۶ ماه انجام می شود و طبق دستورالعمل رسمی وزارت بهداشت ، روش ارجح برای عمل نوزادان پسر زیر ۶ ماه روش حلقه ( Plastibell ) می باشد لذا سایر روش ها در این مرکز انجام نمی شود .
تمامی ختنه ها به وسیله پزشک متخصص نوزادان انجام می شود و جهت جلوگیری از عوارض بیهوشی تمامی اقدامات با بی حسی موضعی انجام می شود .
دکتر امیربهتاش امیری بیش از دو هزار عمل موفق داشته اند که ضامن اطمینان خاطر شما است

درباره ختنه بیشتر بدانید :

ختنه به بریدن همه یا بخشی از پیش پوست از آلت مردی اشاره دارد . یکی از کهن‌ترین اعمال جراحی شناخته شده در جهان ، ختنه کردن می‌باشد که نزدیک پانزده هزار سال از پیشینه آن می‌گذرد و کاوشگران انجام شدن این عمل را در اجساد مومیائی شده مصریان باستان به اثبات رسانده‌اند .

در مورد زمان ختنه کردن پسران در خانواده ها اختلاف نظر وجود دارد ، برخی از خانواده ها در همان بدو تولد پسرشان را ختنه می کنند تا از نظر روحی آسیب پذیر نباشد و برخی دیگر این عمل را در سنین بالاتر انجام می دهند چرا که اعتقاد دارند کودک در سنین بالاتر بهتر و راحت تر می تواند با این مساله روبرو شود اما پزشکان درباره بهترین زمان ختنه کردن نوزادان پسر به این نتیجه رسیده اند که ختنه پسران باید تاسن سه سالگی صورت گیرد زیرا بعد از سه سالگی ختنه می تواند عوارض روحی برای کودک ایجاد کند .

سوالات متداول ختنه

بهترین زمان برای انجام ختنه چه سنی میباشد؟

با توجه به اثرات بهداشتی ختنه بهتر است این عمل هرچه سریعتر یعنی در دوران نوزادی انجام شود.

بهترین روش برای انجام ختنه چه روشی میباشد؟

طبق دستورالعمل کشوری مصوب وزارت بهداشت (دستورالعمل ۸۳۲۷۸/س مورخ ۲۵/۶/۸۱) بهترین روش ختنه تا سن ۶ ماهگی روش حلقه (Plastibell) میباشد.

در چه صورتی نباید کودک را ختنه کرد؟

در واقع کودکانی هستند که پوست روی آلت آنها ملتهب است که گاهی نیاز به برش دارد زیرا موجب تنگی مجرای ادراری کودک می‌شود و کودک نمی‌تواند ادرار کند .

در صورت مشاهده چنین عارضه‌ای عمل ختنه به تاخیر می‌افتد و با رفع این مشکل، ختنه انجام می‌شود. گاهی نیز چسبندگی پوست به نوک آلت و خروج ترشحات زردرنگ (که زمینه‌ساز بروز سرطان در افراد ختنه نشده است) از آلت را شاهد هستیم که به صورت تورم و چسبندگی نمایان می‌شود که بعد از برطرف کردن این عارضه‌ها کودک می‌تواند ختنه شود. اما در مواردی هم مشاهده می‌‌شود که دهانه مجرای ادرار غیر از محل طبیعی و زیر آلت باز می‌شود که به بیماری هیپوسپادیازیس شهرت دارد و ما در یک جراحی تقریبا پیچیده از پوست اضافی ختنه نشده برای ایجاد مجرا در محل طبیعی خود استفاده می‌کنیم و این جراحی باید حدود یک سالگی و توسط ارولوژیست اطفال یا جراح اطفال انجام پذیرد و کودکانی که با وجود این مشکل ختنه می‌شوند به مشکل برمی‌خورند.

بعد از انجام ختنه به روش حلقه چه مراقبتهایی لازم است؟

بهتر است در ۲۴ ساعت اول از پوشک استفاده نشود یا پوشک شل بسته شود. بر روی سوراخ خروج ادرار و محل زخم از پماد تتراسیکلین یا وازلین طبی استفاده شود و در صورت هرگونه علایم غیر عادی با پزشک مشورت شود . حلقه در اکثریت موارد بعد از ۷ روز به صورت خود بخود میافتد در صورت نیفتادن حلقه بعد از ۱۰ روز به پزشک مراجعه شود.

اگر انجام ختنه به تاخیر بیفتد چه مشکلاتی برای کودک ایجاد میشود؟

معمولا عفونت‌های ادراری در کودکان شایع است و دختربچه‌ها ۵ تا ۶ برابر بیشتر از پسربچه‌ها به این بیماری مبتلا می‌شوند اما در کودکان پسر زیر یک سال که ختنه نشده‌اند، این روند برعکس است .

در عین حال همان‌طور که گفتم با افزایش سن کودک، باید به جای بی‌حسی از بی‌هوشی استفاده کرد. همچنین خون‌ریزی‌های ناشی از انجام ختنه بین یک تا سه ماهگی بسیار کمتر است و احتمال خون‌ریزی با افزایش سن، بیشتر می‌شود و به تبع آن استرس و نگرانی‌های خانواده نیز افزایش می‌یابد.

سوالات خود را از ما بپرسید :