بتای پایین بارداری نشانه چیست؟

بتای پایین بارداری نشانه چیست؟ عدد ذکر شده درمورد مقدار هورمون βhCG در خون مادر در هر یک از هفته های بارداری اهمیت فراوانی دارد، بالا بودن و پایین تر بودن آن نسبت به رنج نرمال می تواند سوالات بسیار زیادی را ایجاد کند. در این متن به شما توضیح خواهیم داد که بتای پایین بارداری نشانه چیست؟ 

هورمون بارداری و آزمایش بارداری

بسیاری از بانوان بعد از شک به بارداری و انجام آزمایش خون حاملگی متوجه می شوند که عدد بتای آنها پایین تر از مقادیر نرمال نسبت به سن بارداری شان است، این افراد سوال می کنند که آیا بتای پایین در اوایل بارداری طبیعی است؟ آیا بتای پایین و بارداری خارج رحمی با یکدیگر مرتبط هستند؟ آیا ممکن است بتای پایین بارداری به یک حاملگی موفق منجر شود و … برای پاسخ به این پرسش ها ابتدا توضیحاتی را درمورد عدد بتا به شما ارائه می دهیم.

بعد از انجام لقاح و لانه گزینی سلول تخم لقاح یافته در جدار رحم، بین سلول های جفت و عروق خونی رحم مادر ارتباط خونی برقرار می شود که این ارتباط سبب می شود هورمون βhCG تولید شده توسط جفت به درون خون مادر وارد شود. بر اساس منابع علمی این هورمون در روز ۹ ام بعد از لقاح وارد خون مادر شده و می توان آن را توسط آزمایش تشخیص بارداری در خون مادر پیدا کرد.

مقدار هورمون بتا در هفته های مختلف بارداری

نکته مهم آن است که با پیشرفت بارداری مقدار این هورمون در خون مادر هر ۴۸ ساعت دو برابر می شود. به این ترتیب در هر هفته از سن بارداری که خود باتوجه به اولین روز آخرین بارداری محاسبه می شود، عدد خاصی از سطح هورمون مذکور در خون مورد انتظار است که اعداد آن را در ادامه ملاحظه می کنید:

  • هفته ششم بارداری: به طور میانگین، ۲۰۰ تا ۳۲۰۰۰ 
  •  هفته هفتم بارداری: به طور میانگین، ۳۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰۰ 
  • هفته هشت تا دوازده بارداری: به طور میانگین، ۳۲۰۰۰ تا ۲۱۰۰۰۰ 
  • هفته سیزده تا شانزده بارداری: به طور میانگین، ۹۰۰۰ تا ۲۱۰۰۰۰ 
  • هفته شانزده تا بیست و دوم بارداری: به طور میانگین، ۱۴۰۰ تا ۵۳۰۰۰ 
  • هفته بیست و نه تا چهل و یکم بارداری: به طور میانگین، ۹۴۰ تا ۶۰۰۰۰ 

بعد از اطلاع درمورد مقادیر نرمال عدد بتا در هفته های مختلف بارداری نوبت به این سوال می رسد که اگر مقدار عدد بتای گزارش شده برای شما کمتر از این میزان بود چه معنایی دارد؟

بتای پایین و بارداری

بتای پایین بارداری معانی متفاوتی می تواند داشته باشد. اگر در هفته های ابتدایی بارداری هستید و عدد بتای شما بسیار پایین است، خود می تواند نشانه ای از سقط در شرف وقوع باشد. بسیاری از بانوان بعد از مثبت شدن تست بارداری خانگی (بی بی چک) در موعد مقرر قاعدگی و یا چند روز بعد پریود می شوند. بررسی مقدار عدد بتا در این افراد نشان داده که میزان هورمون βhCG در آنها به مقدار کافی نبوده است. اما به یاد داشته باشید که پایین بودن عدد بتا در اوایل بارداری الزاما منجر به سقط نخواهد شد.

یکی دیگر از علل بتای پایین بارداری، حاملگی خارج رحم است. 

بارداری خارج رحم یا بارداری اکتوپیک به عارضه خطرناکی می‌انجامد که تهدیدی جانی است، پس آگاهی از نشانه‌های آن اهمیت فراوان دارد. بارداری خارج رحم یا بارداری نابجا زمانی رخ می‌دهد که تخمک بارورشده برای جایگزینی در رحم به خطا می‌رود. متاسفانه این بارداری‌ زنده‌ماندنی نیست و در واقع، به مشکل تهدید جانی منتهی می‌شود. 

در حاملگی طبیعی، یک تخمک در یکی از لوله های فالوپ که تخمدان ها را به رحم متصل می کند، توسط اسپرم لقاح می یابد. تخمک لقاح یافته سپس به سمت رحم حرکت می کند و خود را در دیواره داخلی رحم یا اندومتر مستقر می کند و اصلاحاً لانه گزینی می کند، و در آنجا باقی می ماند و رشد می کند.

 اگر لانه گزینی سلول تخم تشکیل شده در هر جایی غیر از دیواره داخلی رحم ایجاد شود (مثلا در لوله های فالوپ، گردن رحم و یا دیگر قسمت های اندام تناسلی) به آن بارداری خارج رحمی گفته می شود.

نشانه‌های بارداری خارج از رحم، فقدان عادت ماهیانه، درد زیر شکم و خونریزی واژنی است که طی هفته ششم تا هشتم بارداری رخ می‌دهد. نشانه‌ها متفاوت است و امکان دارد فرد مبتلا نشانه‌هایی نداشته باشد و تشخیص‌ بوسیله تصویربرداری سونوگرافی واژینال صورت گیرد. خوشبختانه امروزه به علت تشخیص زودهنگام، شوک شدن مادر به علت خونریزی شکمی شدید در اثر پاره شدن بارداری خارج از رحم کمتر اتفاق می‌افتد.

برای بانوانیکه به بارداری خارج از رحم مشکوک هستند، آزمایش خون بارداری به همراه تصویربرداری سونوگرافی واژینال با بزرگ‌نمایی زیاد از جمله تحقیقات اولیه است. بهتر است بدانید که میزان هورمون hCG کمتر از از ۲۰۰۰ واحد بین‌المللی در لیتر که همان بتای پایین بارداری است، در کنار رحمی خالی در تصویربرداری سونوگرافی واژینال، شک زیادی را درباره بارداری خارج از رحمی برمی‌انگیزد. اگر سونوگرافی واژینال یاری‌دهنده نبود، تشخیص لاپاراسکوپی برای شناسایی مشکل ضرورت می‌یابد.