آیا طب سوزنی در درمان ناباروری موثر است؟

آیا طب سوزنی در درمان ناباروری موثر است؟ : تمایل و گرایش به درمان با طب مکمل و جایگزین در دوران اخیر رواج بسیاری داشته است. این گرایش بیشتر به این دلیل است که گمان می‌رود تعداد بیشماری از بیماریها، بدون هیچگونه عوارض جانبی با این شیوه‌ها درمان می‌شوند. طب سوزنی یکی از این شیوه‌های درمان است که تاثیر فوق‌العاده‌ای بر درمان طیف وسیعی از مشکلات و بیماری‌ها دارد.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی نوعی شیوه درمانی برگرفته از طب چینی است. بر اساس اعتقاد چینی ها، انسداد و عدم تعادل در جریان یافتن انرژی حیاتی (چی) در بدن منجر به ایجاد بیماری‌ها می‌شود. طب سوزنی می‌کوشد تا گردش این انرژی حیاتی را تحریک و دوباره آن را در بدن به جریان بیاندازد. از آنجائیکه در طب سوزنی از سوزن‌های بسیار ظریفی استفاده می‌شود، در طی درمان هیچ دردی حس نخواهد شد.

طب سوزنی از هزاران سال پیش تا کنون برای درمان بیماری های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. مثل:

  • سردرد
  • بی خوابی
  • سردرد میگرنی
  • کمر درد
  • ناباروری
  • گردن درد
  • مشکلات اسکلتی عضلانی
  • حالت تهوع

بسیاری از مردم در مورد این روش درمان که در آن از سوزن استفاده می‌شود احساس  نگرانی می‌کنند. بصورت کلی همیشه بهتر است در موقع مواجهه با هر نوع بیماری از یک متخصص کمک بگیرید، خصوصا در دوران بارداری. زیرا این یک دوره مهم و حیاتی در زندگی شما است و لازم است که بهترین مراقبت و توجه را برای خودتان و همچنین فرزندی که در رحم شماست انجام دهید. هر نوع ریسک در این دوران ممکن است با خطر سقط جنین همراه باشد.

به علت اثرات شناخته شده و ناشناخته داروها بر جنین های در حال رشد، نتایج کسب شده از مطالعات انجام شده در سالهای اخیر پیشنهاد می کند که برای درمان و تخفیف مشکلات و عوارض دوران بارداری تا حد امکان از روش های غیر دارویی بهره گرفته شود. یکی از روش های غیر دارویی که امروزه در زمینه کاهش عوارض بارداری بسیار مورد توجه قرار گرفته طب سوزنی است.

آیا طب سوزنی در درمان ناباروری موثر است؟

طب سوزنی برای باردار شدن

طب سوزنی قرار دادن سوزن استریل فوق العاده باریک در نقاط خاصی از بدن است که سبب تحریک های مسیرهای عصبی ویژه ای می شود. این مسیرها در هر دو قسمت بیرونی و داخلی بدن وجود دارد. زمانی که این نقاط سوزن زده شوند، می توانند مسیری که در عملکردهای مختلف بدن هستند را کنترل کنند. طب سوزنی در مشکلاتی از ناباروری مانند کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید، کمک کننده است.

 طب سوزنی اغلب به همراه درمان گیاهی، برای قرن ها در درمان برخی از علل ناباروری مورد استفاده قرار گرفته است؛ به عنوان مثال طب سوزنی و گیاهی نمی تواند در چسبندگی لوله های رحمی که در نتیجه بیماری التهابی لگن یا آندومتریوز رخ می دهد، مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، در این وضعیت، فرد هنوز هم می تواند از طب سوزنی به دلیل اثر بالقوه بهبود عملکرد تخمدانی فولیکولار بهره مند شود. علاوه بر این، این روش نشان داده است که طب سوزنی می تواند جریان خون به اندومتر (پوشش داخلی دیواره رحم) را افزایش دهد و به تسهیل در ضخامت و افزایش پوشش آن کمک کند.

جهت اثر بخشی طب سوزنی در درمان ناباروری توصیه می شود که بیماران معمولا مدت سه تا چهار ماه قبل از تلقیح، در لقاح آزمایشگاهی IVF (لقاح خارج رحمی) و یا انتقال تخمک اهدایی، مورد درمان قرار می گیرند. مطالعات انجان شده نشان می دهد که بیمارانی که سه تا چهار ماه قبل از انتقال تخمک لقاح یافته به درون رحمشان از طب سنتی بهره گرفته اند، نتایج درمانی بهتری را تجربه کردند. پزشکان علت این امر را بهبود جریان خون به سمت رحم و وضعیت و ضخامت لایه اندومتر (درونی ترین لایه رحم) در هنگام انتقال رویان و لانه گزینی او می دانند.

آیا نقاط طب سوزنی پس از انتقال تخمک لقاح یافته به رحم مادر، نسبت به قبل تفاوت دارد؟

متخصص طب سوزنی نباید بعد از تلقیح و یا انتقال تخمک، در ناحیه لگن سوزن بزند. شش اندام در طب سوزنی منع استفاده دارد که هنگام بارداری و یا شک در سقط جنین، باید از آن ها اجتناب کرد. این اندام ها عبارتند از 21 نقطه در کیسه صفرا ، 12 نقطه در معده،4 نقطه در روده بزرگ، 6 نقطه در طحال ،60 نقطه در مثانه و هر نقطه از شکم. به این ترتیب درصورتی که برای درمان مشکل ناباروری خود تصمیم به کمک گرفتن از روش طب سوزنی را دارید، توصیه می کنیم برای پیدا کردن یک فرد متخصص در این زمینه، با پزشک خود مشورت کنید.